Podczas wypadu w Karkonosze, jeden z noclegów zaplanowaliśmy w Jeleniej Górze. Nasz wybór padł na hotel Mercure Jelenia Góra, gdyż jako jeden z niewielu oferował pokoje z klimatyzacją (było upanie).
Do hotelu przyjechaliśmy w niedzielę późnym popołudniem. Nie mieliśmy żadnego problemu ze znalezieniem wolnego miejsca na obszernym parkingu hotelowym (cena 25 zł/doba). Po paru krokach wchodzimy do przestronnego hallu, który jest w pełni odnowiony. Wizualnie oraz funkcjonalnie jest zgodny z najnowszymi założeniami sieci Mercure. W hallu oraz recepcji wyraźnie widać covidove regulacje – przesłona z pleksi, pracownicy w maseczkach i rękawiczkach, dozowniki z płynem dezynfekującym w kilku kluczowych miejscach (wejście, recepcja, windy). Zameldowanie przebiega szybko i sprawnie. Będziemy mieszkać w pokoju na III piętrze nr 303.
Superior czyli po remoncie
Pokój superior w Mercure Jelenia Góra oznacza ni mniej ni więcej nocleg w odnowionym pokoju utrzymanym w nowej stylizacji. Ich powierzchnia nie różni się w żaden sposób od pokoju standardowego. Obecnie wszystkie pokoje superior znajdują się wyłącznie na trzecim piętrze. Wysiadając z windy nie sposób pomylić piętra, wizualizacja piętra 3. wyraźnie odróżnia się od pozostałych kondygnacji.
Pokój utrzymany w kolorze naturalnego drewna z elementami szarości, nawiązuje do stylu skandynawskiego sprawia wrażenie zadbanego, czystego i eleganckiego. Szkoda, że nie pomyślano o jakimś akcencie kolorystycznym, który mógłby nieco ocieplić wnętrze i jednocześnie sprawiłby, że wnętrze byłoby bardziej przytulne. Dodatkowo, szara, melanżowa wykładzina miała skutecznie chronić przed widocznością niektórych zabrudzeń. Niestety wybrany odcień jest zbyt jasny, co sprawia, że trudno ukryć plamy, szczególnie te z kawy, herbaty.
Wyposażenie pokoju superior spełnia wymogi hotelu 3-gwiazdkowego, od klimatyzacji, przez zestaw do kawy/herbaty, lodówkę/minibar, sejf, kapcie, po spore biurko z krzesłem i niewielką częścią wypoczynkową z fotelem. Łóżka z wygodnym materacami zapewniają dobre sen i wypoczynek. Pokoje superior mogą być łączone, co jest dobrym rozwiązaniem dla rodzin. Jednak zdecydowana ich liczba to pokoje typu „double” z jednym dużym, podwójnym łóżkiem. Superior typu twin to jedynie pięć pokojów w hotelu.
Łazienka, wyłożona jasnym trawertynem, jest funkcjonalnie urządzona i sprawia przyjemne wrażenie. Kosmetyki dostępne są w umieszczonych na ścianach dozownikach. Do dyspozycji gości jest zestaw ręczników oraz suszarka. Nie zauważyliśmy za to szlafroków, które można byłoby wykorzystać przy wyjściu na basen czy do sauny. W łazience przydałoby się dodatkowe oświetlenie, ale to szczegół.
Jedynym mankamentem pokoju jest lokalizacja klimatyzacji na ścianie tuż obok łóżka. Jeśli trafimy na gorąco lato, gdy schłodzenie pokoju nocą jest konieczne, możemy stanąć przed wyborem, która z osób obudzi się z bolącym uchem lub np. bólem szyi spowodowanym zawianiem. Zamiast montować końcówkę klimatyzatora na ścianie, można było spróbować zamontować system klimatyzacji w podwieszanym suficie w przedpokoju. Na pewno jest to droższe rozwiązanie, ale z pewnością wygodniejsze i zdrowsze dla gości.
Ograniczone SPA
Strefa wypoczynku i relaksu w Mercure Jelenia Góra składa się z krytego basenu o wymiarach 15×7 m sauny oraz szatni. Całość znajduje się na poziomie -1, dokąd możemy zejść schodami lub zjechać windą. Niestety nie mieliśmy okazji wypróbować żadnej z atrakcji, gdyż popołudnie i wieczór w dniu przyjazdu postanowiliśmy poświęcić na zwiedzanie centrum miasta, a następnego dnia wyjeżdżaliśmy zaraz po śniadaniu. Dodatkowym utrudnieniem jeśli chodzi o możliwość skorzystania z części rekreacyjnej hotelu jest fakt, że jest ona czynna tylko w określonych godzinach, z czterogodzinną przerwą w środku dnia (07-12 oraz 16-21). Jak nam powiedziono te 4 godziny w środku dnia przeznaczone jest konserwację i sprzątanie. Nikt nie neguje potrzeby takich czynności, jednak takie ustawienie godzin uniemożliwia skorzystanie np. z basenu w ciągu dnia gościom hotelowym zatrzymującym się na dłużej niż jeden dzień, szczególnie przy gorszej pogodzie, która może przytrafić się nawet w okresie wakacji.
Śniadanie w formie mieszanej
Śniadanie w Mercure Jelenia Góra oferowane jest w godzinach 07-10:00 w restauracji zlokalizowanej w hallu na parterze po prawej stronie od recepcji. Restaurację i hall oddziela od siebie bar hotelowy.
Hotel obecnie nie oferuje klasycznego bufetu szwedzkiego podczas śniadań. Nie stosowana jest też forma śniadań serwowanych do stolika. Przyjęto formę pośrednią tzn. kolejki, w której goście oczekują na złożenie zamówienie na dania ciepłe, które nakładane są przez pracowników restauracji. W osobnej kolejce stoimy po napoje zimne i gorące. Dużym ułatwieniem jest przygotowanie przez hotel gotowych zestawów „na zimno” (wędliny, sery, twaróg, masło), pakowanego indywidualnie pieczywa czy owoców. To spore ułatwienie, gdyż po gotowe zestawy nie trzeba oczekiwać w kolejce, co ma szczególne znaczenie, gdy ktoś się spieszy lub nie chce w danej chwili stać i czekać.
Goście hotelowi, każdorazowo podchodząc do bufetu lub czekając w kolejce, byli zobowiązani zasłaniać usta i nos. Podobne zasady obowiązywały we wszystkich częściach wspólnych – recepcja, lobby, bar, winda.
Podsumowując, Mercure Jelenia Góra z powodzeniem spełni rolę hotelu miejskiego średniej klasy na jedną lub kilka nocy np. przed lub po pobycie w górach. Zakończenie modernizacji całego budynku, w tym elewacji zewnętrznej, z pewnością znacznie podniesie atrakcyjność hotelu. Rozszerzenie oferty SPA o podstawowe zabiegi, dodanie siłowni oraz zmiana godzin otwarcia strefy rekreacyjnej byłoby dużym plusem dla hotelu, szczególnie w okresie wakacji lub ferii, gdyż nawet gdybyśmy bardzo tego chcieli, pogoda nie zawsze dopisuje.